„ Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był, w tęczę Franków orzeł biały, patrząc lot swój w niebo wzbił. Słońcem lipca podniecany, woła na nas z górnych stron, powstań Polsko! Skrusz kajdany dziś twój tryumf albo zgon”.

Ten fragment Warszawianki, z 1831 roku opowiada również o wydarzeniach z sierpnia 1944 roku, heroiczny zryw powstańców Warszawy który był odpowiedzią na pięć lat niemieckiej tyranii miał trwać kilka dni, a potem stolica znowu miała być wolna, niestety jednak się tak nie stało. Walka powstańców była wielkim bohaterstwem o którym pamięta cała Polska, o ich wielkim poświęceniu pamięta również gmina Piastów.

Pamięć o heroizmie bohaterów powstania warszawskiego w Gminie Piastów

W tym roku w gminie Piastów obchody rozłożono na dwa dni, w niedzielę, poprzedzającą 1 sierpnia odprawiona została Msza Święta w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Piastowie w intencji poległych i pomordowanych powstańców.

Natomiast 1 sierpnia o godzinie 17 uroczystości odbyły się na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego.

Na uroczystości przybyli mieszkańcy Piastowa, całymi rodzinami, poczty sztandarowe, harcerze oraz strażacy. Oddano hołd bohaterom tamtych tragicznych sierpniowych dni oraz śpiewano piosenki powstańcze, wśród mieszkańców było widać duch powstańczy i pamięć o bohaterstwie tych którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny.