Rejon Jakuszyc, będący częścią Szklarskiej Poręby i położony w Górach Izerskich niedaleko granicy z Czechami, jest powszechnie ceniony przez miłośników narciarstwa biegowego za swoje dogodne warunki klimatyczne. Zazwyczaj pokryty grubą warstwą śniegu aż do końca wiosny, teren ten stwarza idealne możliwości dla entuzjastów tego sportu zimowego. Niezależnie od tego, w tym roku sytuacja jest inna niż zwykle.

W tym sezonie, dość niespodziewanie, musiała zostać odwołana najważniejsza impreza narciarska w Polsce, która miała się odbyć właśnie w tym miejscu. Poza nowoczesnym ośrodkiem narciarskim przystosowanym do biegów, kilkoma hotelami i punktami wynajmu sprzętu narciarskiego, Jakuszyce nie oferują wiele więcej atrakcji. Aczkolwiek to nie jest problemem dla tych, którzy doceniają ich sportowy i turystyczny potencjał.

Do Jakuszyc można z łatwością dotrzeć pociągiem, ponieważ znajduje się tutaj najwyżej usytuowana stacja kolejowa dla pasażerów w całym kraju, położona na trasie między Jelenią Górą a Harrachovem. Chociaż Jakuszyce położone są na wysokości około 850 metrów nad poziomem morza, ich klimat jest porównywalny do warunków, które panują na wysokości 1500 m n.p.m. w Alpach.