Najmłodsi z Piastowa po raz pierwszy obchodzili Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Był to bardzo intensywny i pozytywnie spędzony czas.

W dniach od 16 do 22 września 2021 roku Przedszkole Miejskie nr 3 w Piastowie skupiło się na tematach związanych z bezpiecznym transportem i przemieszczaniem się. Nauczyciele przeprowadzili solidnie zajęcia z zakresu odpowiedniego zachowywania się na drodze. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne oraz wzięły udział w wielu innych wydarzeniach.

Plan tygodnia

Pierwszego dnia odbył się spacer na pobliskie skrzyżowanie, podczas którego przedszkolaki mogły się nauczyć przechodzić przez pasy i rozpoznawać kolor świateł sygnalizacyjnych. W drugi dzień dzieci wykonały prace plastyczne i techniczne nawiązujące do ruchu drogowego. Powstały pasy dla pieszych z papieru, samochody po pudełkach po zapałkach oraz sygnalizacje świetlne w metodzie origami. 

W kolejnych dniach, na terenie przedszkola odbyły się gry i zabawy z użyciem rowerów i hulajnóg, którymi dzieci przyjechały samodzielnie do szkoły. Rodzice zaopatrzyli pociechy w kaski i inną ochronę. Tak świętowano “Dzień bez samochodu”. Zorganizowano również konkurs na “EKO-pojazd”, które dzieci wykonały w domu z rodzicami wykorzystując materiały z recyklingu. 

Odbyły się także ważne spotkania. Pierwsze z Burmistrzem Miasta Piastowa – Panem Grzegorzem Szuplewskim, który podarował dzieciom odblaskowe kamizelki. Takie ubranka przydadzą się nieraz podczas wieczornych spacerów lub wycieczek szkolnych. Kamizelki odblaskowe są szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym. Do przedszkola zawitał także patrol Policji, który uczył najmłodszych przechodzenia przez pasy dla pieszych.

Wszystkie dzieci bardzo zaangażowały się w akcje i wyniosły z tego dużo nauki. Za rok, Przedszkole nr 3, a być może i inne placówki, z wielką chęcią jeszcze raz włączą się w Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.