Jedno z najbardziej wartościowych eksponatów muzeum regionalnego w Oławie wraca na swoje pierwotne miejsce. Mowa tu o sarkofagu Ludwiki, piastowskiej księżniczki, która odeszła ze świata w 1660 roku. Po gruntownym procesie renowacyjnym, ten historyczny skarb zostaje przywrócony do pełnego blasku. Wcześniej podobny zabieg odnowy przeszedł sarkofag jej brata, Jerzego Wilhelma, który był ostatnim męskim potomkiem tej sławnej dynastii.

Cynowa trumna, będąca miejscem wiecznego spoczynku młodej księżniczki, została już ustawiona na swym pierwotnym miejscu, prezentując się teraz w pełni odnowionym wyglądem. Nie ma już żadnych śladów uszkodzeń ani braków w strukturze samego sarkofagu. Ludwikę upamiętnia bogato zdobiony sarkofag, ozdobiony aniołkami o skrzydlatej twarzy, kolorowymi herbami oraz malarskimi alegoriami symbolizującymi efemeryczność życia na ziemi i nieuniknione przemijanie. Znamy informacje o tym, że na wieku była tablica z inskrypcją, niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów.

Przynależąca do dynastii Piastów księżniczka Ludwika, urodziła się w 1657 roku i zmarła zaledwie trzy lata później. Zgodnie z przekazem historycznym, jej szczątki zostały umieszczone w grobowcu pod prezbiterium kościoła św. Błażeja, który obecnie pełni funkcję Sanktuarium NMP Matki Pocieszenia w Oławie. W tej samej krypcie, cztery lata po śmierci Ludwiki, spoczął jej brat.