Siły policyjne, składające się z funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Warszawa I oraz Komendy Stołecznej Policji (KSP), wspomagane przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), przystąpiły do działania w ramach operacji mającej na celu zatrzymanie 16-letniego obywatela Polski. Zamieszkiwał on jedno z mieszkań w warszawskiej dzielnicy Bemowo i był powiązany z incydentem, do którego doszło dzisiejszej nocy przy synagodze na ulicy Twardej w stolicy.

Intensywne prace służb, obejmujące zaangażowanie funkcjonariuszy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, Komendy Stołecznej Policji oraz agentów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zaowocowały zidentyfikowaniem i aresztowaniem młodego mężczyzny. Miał on bezpośredni związek z nocnym wydarzeniem przy synagodze na ulicy Twardej. Zatrzymanie nastąpiło około godziny 20:00 w jednym z domów na warszawskim Bemowie. 16-letni obywatel Polski jest podejrzewany o rzucenie butelki wypełnionej łatwopalną cieczą w budynek synagogi.

Wszystkie siły Komendy Stołecznej Policji oraz jej podległe jednostki, wraz z funkcjonariuszami ABW, były zaangażowane w działania od pierwszych chwil po incydencie. Głównym celem było szybkie ustalenie tożsamości sprawcy i jego natychmiastowe zatrzymanie.