Świętując Międzynarodowy Dzień Lasów, który ma miejsce 21 marca, Nadleśnictwo Kędzierzyn zorganizowało wyjątkową akcję sadzenia drzew. Wzięli w niej udział nie tylko pracownicy nadleśnictwa, ale również harcerze, dawcy krwi, samorządowcy oraz członkowie lokalnych organizacji pozarządowych. Do pomocy przy sadzeniu zaproszono także mieszkańców sąsiedniego osiedla. Czołowi przedstawiciele lokalnej władzy również się zaangażowali – starosta Paweł Masełko i przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski chwycili za łopaty, a młode sosny zasadziła prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Akcja sadzenia odbyła się w sobotę na terenie obok osiedla Piastów-Powstańców Śląskich. Tego dnia na tym obszarze posadzono aż 30000 sosnowych sadzonek, które były specjalnie poddane mikoryzacji – procesowi polegającemu na zasilaniu korzeni drzew grzybnią symbiotyczną. Mikoryza jest formą symbiozy między rośliną a grzybem, która umożliwia roślinie łatwiejsze pozyskiwanie wody, soli mineralnych i mikroelementów. W zamian za to grzyb otrzymuje od rośliny węglowodany.

Nadleśnictwo Kędzierzyn podsumowało ten dzień jako pełen sukcesów. „To był piękny dzień! Wszystko się udało, było nas dużo, było wiosennie i radośnie, a nowy las w przeciągu kilku godzin został utworzony. Blisko cztery hektary będą od dziś cieszyły mieszkańców i wszystkich lubiących aktywność w leśnych ostępach. Bardzo dziękujemy za udział i wspólne rozmowy o lesie, przyrodzie i potrzebach mieszkańców. To była świetna akcja i już wiemy, że jest potrzeba organizacji kolejnych podobnych spotkań” – informuje nadleśnictwo.