Piastów wyciąga pomocną dłoń do wszystkich kobiet, których nie stać na podstawowe środki higieniczne w czasie miesiączki. W mieście zawisła pierwsza Różowa Skrzyneczka.

Od końca 2019 r., w Polsce zaczęło być modne uruchamianie tzw. “różowych skrzyneczek”. Są one wypełnione podpaskami i innymi środkami higieny dla kobiet podczas okresu. Pierwsza ze skrzynek pojawiła się w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Dziś jest ich w przestrzeni publicznej już ponad 3000. Różowe skrzyneczki znajdują się w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach czy teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy.

Jednym z nich jest Piastów, który włączył się do tej ogólnopolskiej akcji zapewnienia powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji. Pierwszą różową skrzyneczkę można znaleźć w MOK w kinowej toalecie.

Dyrektor Wanda Przybylak odebrała ją od pani Izy Choińskiej – mieszkanki Piastowa, która realizuje ten pomocowy projekt społeczny w ramach swoich studiów.

Podczas używania skrzynki istnieje jedna ważna zasada – weź, jeśli potrzebujesz; zostaw, jeśli masz nadmiar!

Z jakich produktów korzystać podczas miesiączki?

Dawniej kobiety używały waty, gazy lub tkanin do powstrzymania krwawienia. Dziś większość używa szeroko dostępnych podpasek i tamponów produkowanych głównie z mieszanki sztucznych włókien celulozowych i bawełny.

Najbardziej powszechne są podpaski. Zaraz po nich tampony, które należy jednak stosować ostrożnie i używać ich w sytuacjach koniecznych. 

Niewiele kobiet słyszało jednak o innej, nowej i bardziej ekologicznej metodzie, jakim jest “kubeczek menstruacyjny”. W Polsce ten produkt jest dostępny pod nazwą handlową „mooncup”. Umieszcza się go górnej części pochwy, gdzie zbiera krew menstruacyjną. Jego brzeg staje się miękki pod wpływem temperatury ciała, co zabezpiecza przed przeciekaniem i przemieszczaniem się pojemnika. To bardzo tanie i ekologiczne rozwiązanie. Kubeczek przeznaczony jest do wielokrotnego użytku i może służyć przez aż 5 lat! Nie dość, że ogranicza to odpady to jest to wygodna w użyciu i komfortowa metoda.