Miasto Piastów serdecznie zaprasza do włączenia się w realizację społeczno-edukacyjnego projektu pilotażowego FAR SEAS. Ciąża bez Alkoholu.

Badania pokazują, że wciąż wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy z ryzyka związanego z piciem alkoholu w ciąży, a wskaźniki konsumpcji alkoholu wśród ciężarnych w Polsce wahają się od 15% do 39%!

Projekt FAR SEAS realizowany jest przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) ze środków Komisji Europejskiej. To międzynarodowy projekt badawczy, w którym biorą udział wybrane kraje Unii Europejskiej. 

Celem akcji jest pomaganie kobietom w ograniczaniu alkoholu w codziennym życiu i zaprzestanie picia w czasie ciąży. Zwiększa to szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Do udziału w projekcie zaproszone są kobiety w wieku od 15 do 49 lat, które mieszkają w Płocku, Radomiu, Warszawie w dzielnicy Ursus lub w powiecie pruszkowskim. Program skierowany jest do kobiet, które są lub nie są w ciąży oraz tak samo do pijących, jak i niepijących. Ta druga grupa powinna tak samo dowiedzieć się jakie są konsekwencje picia w trakcie ciąży oraz jak powinny zareagować, gdy widzą ciężarne spożywające alkohol. 

Jakie działania są prowadzone?

W ramach projektu powstała strona internetowa, której celem jest niesienie pomocy kobietom w ograniczeniu picia alkoholu w ciąży, bądź zachowaniu abstynencji. Strona zawiera porady online, informacje naukowe oraz profesjonalne wsparcie. 

Dodatkowo ciągle szkoli się specjalistów z obszaru zdrowia i pomocy społecznej, którzy mają kontakt z kobietami w swojej codziennej pracy. Specjaliści poznali narzędzia i procedury prowadzenia badań przesiewowych i krótkich interwencji oraz rozwijali umiejętności prowadzenia rozmów, a także motywowania kobiet do ograniczania zachowań, które mogą zwiększać ryzyko picia alkoholu w czasie ciąży.Prowadzi się również nabór do grup badawczych oraz otacza kobiety z grupy ryzyka spożywania alkoholu w ciąży, odpowiednim wsparciem i opieką.