Dla Pruszkowa listopad jest nie tylko wyjątkowy z powodu świętowania Dnia Niepodległości. Dla miasta to przede wszystkim obchodzenie rocznicy związanej z uzyskaniem Praw Miejskich.

9 listopada 1916 roku Pruszków otrzymał od władz okupacyjnych niespodziewany prezent. Naczelnik administracyjny przy Generalnym Gubernatorstwie, nadał prawa miejskie osadzie. Z początku istniały dwie gminy, podzielone na miasto i wieś, ale w 19818 roku zostały połączone w jedną gminę Skorosze.

W granice miasta Pruszkowa włączono pojedyncze, mniejsze miejscowości. Były to fabryczne osiedla Pruszków, Żbikówek i część Utraty z folwarkiem Sabinów, wsie Żbików, Tworki z terenami szpitalnymi, Józefów (osiedle dzisiaj zaliczane do Gąsina) i Józefina, kolonie Pohulanka oraz Wyględówek z sanatorium Wrzesin.

Program obchodów

Ponieważ w 2021 roku wybiła 105. rocznica tych wydarzeń władze miasta przygotowały specjalne obchody i wiele atrakcji. Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców, a także okolice do wspólnego świętowania.

9 listopada miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej 105. rocznicę uzyskania Praw Miejskich. Wydarzenie odbyło się o godzinie 12:00 na Placu Jana Pawła II.

Większość obchodów została jednak zaplanowana na następne dni. 13 listopada będzie można wziąć udział w dwóch eventach. Pierwszym z nich jest spacer śladami historii z Prezydentem Miasta Pruszkowa. Start spaceru o godzinie 12:00 spod Urzędu Miasta Pruszkowa, przy ul. J. I. Kraszewskiego 14/16. Później natomiast, bo o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej w Centrum Kultury i Sportu, przy ul. Boh. Warszawy 4, odbędzie się koncert Zespołu Tańca Ludowego ,,Pruszkowiacy’’ i Zespołu ,,Zgoda” z Wilna – ,,Folklor nie zna granic’’.

Świętowanie zakończy się Mszą w intencji miasta i jego mieszkańców. Wspólna modlitwa będzie mieć miejsce 14 listopada, o godzinie 12.00 w Kościele Świętego Kazimierza, przy ulicy J. I. Kraszewskiego 23.