Wczoraj, 18 marca 2022 roku odbył się już kolejny Kulturalny Piątek w Pruszkowie. Tym razem porwały wszystkich rytmy muzyki flamenco. 

Wczoraj w Centrum Dziedzictwa Kulturowego o godzinie 18:30 odbył się koncert zespołu Compañía Flamenca „LOS PAYOS”. Było pozytywnie, klimatycznie i kolorowo.

Grupa obecna jest na rynku już od wielu lat. Ponieważ muzyka flamenco nie jest szeroko spotykana w Polsce, zespół reprezentuje nasz kraj na zagranicznych festiwalach flamenco, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Czechach czy na Słowacji. Jako pierwsi i jedyni w historii Polacy wystąpili na jednym z największych festiwali flamenco w Hiszpanii.

Liderzy zespołu czyli gitarzysta Arturo „El Polaco” i tancerka Marta Robles od kilkunastu lat tworzą również projekt „Peña Flamenca TRIANA” zrzeszający największe gwiazdy flamenco z samej Hiszpanii. Zagrali już ponad 100 koncertów w Polsce. “LOS PAYOS” jest również jedyną polską grupą współpracującą na stałe z autentycznymi cantaores (śpiewacy flamenco) z Andaluzji. W hierarchii flamenco prawdziwy śpiew jest niepodrabialny i aby naprawdę śpiewać trzeba się urodzić i wychować w kulturze andaluzyjskiej.

Co wiemy o flamenco?

Sztuka flamenco narodziła się dawno temu jako folklor Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii – Andaluzję. Przez wieki flamenco ewoluowało i jest wchodzi w skład sztuki wysokiej. Flamenco prezentowane jest przez profesjonalnych artystów w najbardziej prestiżowych teatrach świata. Natomiast znani twórcy filmowi i telewizyjni poświęcają tej muzyce swoje dzieła, a wielkie miasta europejskie organizują własne festiwale flamenco. W ten sposób początkowo prymitywna sztuka ludowa wkroczyła “na salony”, stając się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości.