Jeśli jeszcze nie wziąłeś udziału w obowiązkowym spisie powszechnym, został czas do końca miesiąca, aby to zrobić. Można zapłacić wysoką karę za rezygnację. 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od wiosny. Taki spis odbywa się co kilka lat. W tym roku jest obowiązkowy, dla każdego mieszkającego na terenie RP. W całym województwie mazowieckim spisało się do tej pory tylko 60% ludności. Patrząc na upływający czas, jest to bardzo mała frekwencja. Nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę.

Wypełnienie formularza przez internet telefon lub w punkcie gminy/powiatu trwa tylko kilka-kilkanaście minut. Pytania są bardzo proste i krótkie. Można spisać się prosto i bez stresu jeszcze w tym miesiącu. Jeśli ktoś tego nie zrobi, z daną osobą będzie się kontaktować rachmistrz spisowy. Nie można wówczas odmówić przekazania danych zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (art. 17a ust. 1-3). Odmowa związana jest z konsekwencjami w formie wysokiej grzywny lub nawet pozbawienia wolności.

Spis powszechny dotyczy wszystkich obywateli. Odbywa się raz na 10 lat, a za jego pomocą można lepiej planować i realizować działania społeczne, które służą każdemu. Dotyczy to zarówno transportu, służby zdrowia, edukacji, jak i innych państwowych placówek. Spis powszechny ma ogromny wpływ na wygląd otoczenia oraz jego funkcjonowania.

Warto załatwić sprawę póki jest jeszcze czas i wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim logowanie do strony pod koniec września lub kontaktowanie się telefoniczne może być utrudnione z powodu przeładowania danymi.