“Uśmiech Jesieni” – taki tytuł nosi grupa seniorów zrzeszona wokół klubu Novus. To dla nich odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące złego wpływu alkoholu.

Na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Piastowie odbyło się niedawno spotkanie profilaktyczne, w którym wzięli udział seniorzy z “Uśmiechu Jesieni”. Dzięki uprzejmości Pana Mirosława Czubaka, spotkanie mogło odbyć się stacjonarnie, co w dzisiejszych czasach pandemicznych zdarza się rzadko. Organizatorzy zdawali sobie jednak sprawę, że forma online jest dla starszych osób trudną, a czasem niemożliwą opcją. Rozmowy odbyły się w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Cel spotkania

Seniorzy zebrali się wspólnie, aby zaczerpnąć wiedzy na temat problemów alkoholowych, jego wpływu na jednostkę, a także całą rodzinę. Starsze osoby zostały również poinformowane gdzie szukać pomocy w mieście oraz całym powiecie, gdyby były ofiarami alkoholu lub alkoholika.

Seniorzy mogli podyskutować na różnorodne tematy. Szczególnie żywe były rozmowy na temat detoksu i objawów odstawienia alkoholu oraz po czym poznać, że picie wymyka się spod kontroli. Rozmowy toczyły się także wokół wzorów używania alkoholu, jak sobie poradzić z nałogiem czy jak wytrwać w stanie trzeźwości.

Duży nacisk położono na kwestię udzielania pomocy osobie uzależnionej. Seniorzy dowiedzieli się jak poznać, że ktoś ma problem z alkoholem, jak z taką osobą rozmawiać, jak ją przekonać do leczenia i przede wszystkim jakich działań unikać. Wytłumaczono również w jaki sposób działają grupy samopomocowe, czyli Wspólnoty Anonimowych Alkoholików i grupy rodzinne AI-Anon.

Wszyscy mają nadzieję, że seniorzy wyciągnęli ze spotkania jak najwięcej oraz otrzymali odpowiedzi na wszystkie pytania, zarówno grupowe, jak i prywatne. Po spotkaniu wręczono każdemu materiały edukacyjno-informacyjne. Alkohol to poważny problem na całym świecie. To dobrze, że odbywają się tego typu akcje, które wyczulają na istniejący problem oraz pomagają znaleźć ewentualną pomoc. Może przyda się takich więcej?