Na terenie Piastowa, Pruszkowa i okolic działa od kilku lat Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. W ramach projektu “Twoja obecność pomaga mi żyć” do współpracy zapraszani są seniorzy i wolontariusze.

Mówi się, że jedynym lekarstwem na samotność jest obecność drugiego człowieka. Takie motto towarzyszy działalność Stowarzyszenia, które działa w Polsce od 2003 roku wspierając seniorów cierpiących na samotność. Od ponad 19 lat prowadzony jest Program “Twoja obecność pomaga mi żyć”, w ramach którego organizowane są długoterminowe wolontariaty towarzyszące. Od 2017 r. Stowarzyszenie rozpoczęło działania również w Pruszkowie i okolicach.

Osoby należące do Stowarzyszenia zdają sobie sprawę, że wielu ludziom, brakuje na co dzień obecności drugiego człowieka. Wynika to ze śmierci współmałżonka, rodziców, braku potomstwa lub waśni rodzinnych. Właśnie dlatego Stowarzyszenie oferuje starszym samotnym osobom odwiedziny wolontariuszy, którzy wypełniają choć na chwilę pustą przestrzeń życiową osamotnionych.

Wolontariuszami są osoby w różnym wieku, o otwartych sercach, pełne ciepła i zrozumienia dla problemów podeszłego wieku. Każdego podopiecznego odwiedza stale ten sam wolontariusz – co najmniej raz w tygodniu na minimum dwie godziny. Wizyty wolontariusza są bezpłatne, a spotkania mogą przerodzić się w długotrwałą znajomość opartą na przyjaźni i zaufaniu. Wolontariusz stara się wspierać w trudnych chwilach oraz spędzać czas wspólnie na rozmowach lub spacerach. 

Osoby starsze, które czują się samotne i chcą spędzić czas z życzliwą, serdeczną, chętną do rozmów osobą są zaproszone do kontaktu. Można zadzwonić do koordynatora Stowarzyszenia mali bracia Ubogich pod numerem 506 914 837 lub do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piastowie pod numer 533 373 710.

Po zgłoszeniu się przez telefon, zostanie umówione spotkanie, by poznać sytuację oraz zaproponować wolontariusza. Do programu zaproszeni są także wolontariusze, którzy chcą podzielić się swoim czasem i uwagą z drugim człowiekiem.