HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl zaprasza do korzystania z pomocy wszystkie osoby uciekające z Ukrainy, które potrzebują pomocy psychologicznej i informacyjnej. Pomoc jest w pełni bezpłatna i ogólnodostępna.

Osoby uciekające przed wojną w Ukrainie oraz osoby im pomagające – np. wolontariusze i osoby goszczące uchodźców – mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Portal GrupaWsparcia.pl wraz z Fundacją ADRA Polska i Polskim Towarzystwem Logoterapii i Noo-Psychosomatyki (PTLiNPS) uruchomił HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl – platformę z całodobowym czatem oraz telefonem wsparcia, na których można uzyskać wsparcie psychologiczne i informacyjne. Pomoc dostępna jest w języku ukraińskim, polskim i angielskim.

W serwisie HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl można uzyskać następującą pomoc:

  • Pierwszą pomoc psychologiczną
  • Wsparcie psychospołeczne
  • Podstawowe porady dotyczące sytuacji prawnej dla osób lub rodzin
  • Informacje dotyczące bezpiecznego zakwaterowania

Na czym to polega?

Strona HelpUkraine.GrupaWsparcia.pl oferuje dwa rodzaje pomocy: telefon wsparcia i czat. Telefon odbierają cztery psychoterapeutki mówiące w języku ukraińskim i polskim. Z tej formy kontaktu można korzystać w określonych godzinach. Z kolei czat dostępny jest całodobowo. Można w każdej chwili zadać pytanie lub podzielić się swoim przeżyciem i poczekać na odpowiedź od specjalisty. Z czatu można korzystać pisząc w języku polskim lub ukraińskim. 

Jak wyjaśnia pochodząca z Ukrainy psychoterapeutka Roksana Korulczyk, członkini zespołu świadczącego bezpłatna pomoc psychologiczną i informacyjną na HelpUkraine, już teraz szczególnym zainteresowaniem cieszy się pomoc psychologiczna. Wynika to z ogólnych wyzwań adaptacyjnych związanych ze znalezieniem się w nowej sytuacji, w obcym kraju oraz brakiem znajomości języka, każda z osób została indywidualnie dotknięta tragedią wojny, m.in. poprzez śmierć bliskiej osoby, separację, utratę mieszkania lub pracy.

Zespół kieruje swoją ofertę również od osób, które pomagają uchodźcom, mierząc się na skutek tego z różnorodnymi obciążeniami.