Pojawił się pomysł, aby na jednym z budynków Piastowa stworzyć ekodach. Jest to rozwiązanie, które nie tylko dodaje nieruchomości wyjątkowy wygląd, ale też może być dobre dla środowiska.

Warto zauważyć, że to nie pierwszy raz, jak Miasto Piastów stara się przyjąć postawę proekologiczną. Wystarczy przypomnieć sobie konferencję na temat „zielono-niebieskiej infrastruktury”, jaka odbyła się w mieście niecały rok temu.

Obecnie w budynku przy Lwowskiej 6 znajduje się sklep obuwniczy i drukarnia. Nie interesuje nas jednak to, co jest w środku, a o to, co może pojawić na górze. A konkretnie na dachu. W planach jest przerobienie dachu budynku na tzw. ekodach. Oznacza to, że będzie na nim rosła trawa oraz kilka innych roślin takich jak zioła.

Ekodachy. Genialny pomysł choć wciąż rzadko realizowany

Ekodachy już istnieją w Polsce i co jakiś czas można się na nie natknąć. Wciąż są jednak na tyle rzadkie, że wiele osób wciąż nie do końca wie, czym one są. Sama idea o uprawianiu trawy czy jakichkolwiek innych roślin na budynku wzbudza u ludzi zdziwienie.

Niedługo jednak ekodachy mogą przestać być egzotyczną ciekawostką, a staną się coraz częstszym widokiem w polskich miastach. Oczywiście nie chodzi o sam wystrój i oto, aby było ładnie. Dachy te mają sprzyjać środowisku.

Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja w miastach, jak chodzi o ich zabetonowanie. Przez zbyt duże ilości betonu, w lecie jest zbyt gorąco, a produkcja tlenu dramatycznie spada. Tego typu rozwiązania mają stanowić przeciwwagę dla destruktywnych działań człowieka.