Muzeum Dulag 121 zaprasza na pokaz filmu o Marii Kwaśniewskiej – polskiej olimpijce i bohaterce wojennej. Seans zapowiada się intrygująco.

Pokaz filmu odbywa się w ramach spotkań z cyklu “Karty Historii”. Premiera odbędzie się 25 września 2021 roku, o godzinie 15.00 w Muzeum Dulag 121. W wydarzeniu weźmie udział reżyser filmu – Wojciech Królikowski.

Królikowski jest absolwentem kierunku reżyseria na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył również filmoznawstwo na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego. Na co dzień współpracuje z TVP (1 i 2 program TVP, TVP Historia, TV Katowice). Zajmuje się tworzeniem reportaży, filmów dokumentalnych, programów publicystycznych, a także reportaży radiowych.

O czym jest film?

“Historia jednej fotografii” – tak brzmi tytuł filmu dokumentalnego o Marii Kwaśniewskiej, czyli słynnej przedwojennej lekkoatletce. Mimo ciekawej kariery sportowej, twórca filmu skupia się na mniej znanych faktach z jej życia, czyli przeżyć z czasów II wojny światowej. Kwaśniewska brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, pomagając żołnierzom i ludności cywilnej z narażeniem swojego życia. Oprócz tego dbała o więźniów i przesiedleńców z obozu przejściowego Durchgangslager 121 założonego przez Niemców 6 sierpnia na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie.

Inspiracją do stworzenia filmu była fotografia, na której widnieje Polka przyjmująca gratulacje od Adolfa Hitlera. Zdjęcie było zrobione podczas XI Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w 1936 roku, w Berlinie. Kwaśniewska zdobyła wówczas brązowy medal w rzucie oszczepem. Podobno dzięki swoim osiągnięciom sportowym, udało jej się uratować koło stu więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przed wywiezieniem na roboty przymusowe w głąb III Rzeszy, do obozów koncentracyjnych lub na terytorium Generalnego Gubernatorstwa.

Kwaśniewską odznaczono licznymi medalami i orderami, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w 2005 roku. Dwa razy otrzymała Order Olimpijski Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ponadto uhonorowano ją medalem Kalos Kagathos, który przyznawany jest wybitnym sportowcom za działalność poza sportową.