Czy jeszcze ktoś pamięta piękny pałac przy ul. Godebskiego w Piastowie? Budynek zrównany z ziemią 23 sierpnia 2013 roku posiadał ciekawą historię i był przepięknym przykładem architektury w stylu art nouveau. Kiedy powstał i dlaczego został zburzony?
Początki willi
Biały Pałac został wybudowany na początku XX wieku. Fundatorem był prawdopodobnie rosyjski oficer Antoni Nikołajewicz. W 1913 roku willę kupił Bruno Edward-Paprocki którego małżonką była Eugenia Adelajda Paprocka. Dlatego też, mieszkańcy Piastowa nazywali budynek “Willą Adelajdą”. Krążą pogłoski, że pan Bruno lubił grywać na trąbce, na jednej z wieżyczek pałacu. Musiało być to niesamowite doświadczenie. Dźwięk instrumentu rozchodził się na całe miasto.
Z powodu kłopotów finansowych Paprockich, byli zmuszeni sprzedać pałac, który przejęło Naczelne Dowództwo Wojsk Polskich. Na początku lat 20. zamieszkwał tam sam Charles de Gaulle!
Wojna i czasy powojenne
W trakcie II wojny światowej, w pałacu przechowywano Polaków, którzy zostali wysiedleni z Poznania. Po wojnie pałac przeszedł w ręce Prezydium Narodowej Rady Mieszkaniowej, a następnie Stołecznego Biura Imprez Artystycznych, które doprowadziło willę do ruiny. Budynek przejęła gmina, ale w żaden sposób nie umiała go wykorzystać. Poszukiwano inwestora, który chciałby się zająć budynkiem i działką. Pałacem zainteresował się Jerzy Skolimowski, który chciał tam umieścić wytwórnię muzyczną. Plany jednak nie wypaliły. Willa coraz bardziej niszczała i zamieniała się w jeszcze większą ruinę, aż do sierpnia 2013 roku. Wówczas postanowiono budynek wyburzyć, po tym jak podczas którejś z wichur runęła cała ściana, raniąc jedną osobę.
Dziś na terenie dawnego pałacu istnieją trzy izby mieszkalne, które zajęte są przez rodziny. Miasto chciałoby zrekonstruować budynek, ale póki nie znajdą się na to środki, nie będzie to możliwe.
Styl secesyjny
Secesja, czyli inaczej art nouveau to styl w sztuce i architekturze, który wykształcił się na przełomie XIX i XX wieku. Architektura tego okresu miała zerwać z poprzednimi konwencjami i wykształcić zupełnie nowy styl.
Biały Pałac nosił na sobie wiele cech charakterystycznych dla secesji. Sama bryła nawiązuje do urbanistycznych rozwiązań z XIX wieku. Jednak duża ozdobność i drobiazgowość świadczą o nowych poszukiwaniach architektów. Elementy neoromańskie i neogotyckie, bogate reliefy oraz modułowa, abstrakcyjna forma to typowe cechy secesyjne.