Utracone dokumenty mogą się okazać poważnym problemem. Zawierają one osobiste dane, które w dzisiejszych czasach są bardzo cenne. Profilaktycznie należy uważać i trzymać wszystko w jednym miejscu.
Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, który może doprowadzić wielu niebezpiecznych sytuacji. Nasze dane mogą przejąć przestępcy, a z takich wypadków trudno się później usprawiedliwić. Szczególnie kiedy nie ma dowodów na kradzież, a dane zostały włączone w działania kryminalne.
Przede wszystkim, na pierwszym miejscu należy zastrzec utracone dokumenty w banku.
Warto skorzystać z oferty systemu Dokumenty Zastrzeżone. Jest on dostępny w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Zastrzeżenie wystarczy zgłosić tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.
Najłatwiej to zrobić osobiście w swoim oddziale bankowym. Niektóre banki przyjmują zastrzeżenia również telefonicznie. Można zadzwonić pod numer +48 828 828 828, jednak zgłoszenie zostanie przyjęte tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości.
Inną opcją jest również skorzystanie z konta na stronie bik.pl. Istnieje tylko jeden warunek – osoba zastrzegająca dokumenty musi mieć już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu.
Warto podkreślić, że w Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Pełna lista uczestników, dla bezpieczeństwa całego systemu, jest jednak objęta tajemnicą.
Przypominamy, że utracone dokumenty tożsamości powinny w bankach zastrzegać nie tylko osoby, które mają już konta bankowe, ale również te, które z usług bankowych nigdy nie korzystały lub już nie korzystają.
Jeśli dokumenty utracono w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa, należy niezwłocznie poinformować o tym fakcie policję.
W lżejszych przypadkach można udać się również do najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu.