Według statystyk Polskiego Alarmu Smogowego, gmina Piastów najskuteczniej usuwa w swoim regionie piece na węgiel. To fantastyczny wynik!

Polski Alarm Smogowy oraz „Gazeta Stołeczna” postanowili sprawdzić, która podwarszawska gmina skutecznie likwiduje „kopciuchy”. Wysłano zapytanie do władz 39 gmin. Jak się okazało, Piastów osiągnął bardzo wysoki wynik i na tle innych gmin wyszedł najlepiej. Mimo, że ogólne wyniki nie napawają optymizmem, to prawdziwy zaszczyt dla miasta oraz gminy. 

Piastów osiągnął 26,79%. Oznacza to, że tyle procent mieszkańców zmieniło swój sposób ogrzewania domu. Zaraz po Piastowie, na drugim miejscu uplasował się Nowy Dwór Mazowiecki z wynikiem 15,70%. Poniżej dziesięciu procent znajdują się: Kobyłka, Leszno, Nadarzyn, Legionowo, Zielonka oraz Grodzisk Mazowiecki. Najgorzej wypadła Podkowa Leśna, w której ani jeden mieszkaniec nie podjął decyzji o wymianie pieca. 

Zmieniamy świat na lepsze

Tak wysoki wynik Piastów zawdzięcza mieszkańcom, którzy chcą dbać o środowisko w swoim mieście. Pomógł w tym również gminny program „STOP SMOG”, dzięki któremu mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę nieefektywnego źródła ciepła na nowoczesne i ekologiczne. Kwota dofinansowania może wynieść nawet do 4 tysięcy złotych co zachęca mieszkańców do działania o walkę z zanieczyszczonym powietrzem. 

Władze Miasta i Gminy Piastów chciałyby bardzo podziękować mieszkańcom za ich zaangażowanie w walkę z zanieczyszczonym powietrzem oraz zachęcić innych którzy się wahają do skorzystania z programu. W walce z zanieczyszczonym powietrzem trzeba działać wspólnie, inaczej nic się nie zmieni.

W 2019 roku miasto podpisało porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na otwarcie punktu konsultacyjno-informacyjnego programu „Czyste Powietrze”. W punkcie można się dowiedzieć o możliwości dofinansowania na przeprowadzenie głębokiej termomodernizacji nieruchomości. Można także zaczerpnąć informacje o gminnym programie „STOP SMOG”. Szczegóły można uzyskać w Urzędzie Miejskim przy ul. 11 listopada 8, kl. B. pok. 3, pod numerem telefonu 22 770 52 43 lub drogą elektroniczną na adres e-mail: [email protected].