Książnica Pruszkowska pragnie przypomnieć o projekcie “Z książką na start”, w którym bierze udział. Malcy do szóstego roku życia mogą otrzymać prezenty w postaci książek. 

Projekt “Z książką na start” jest realizowany przez Fundację Metropolia Dzieci. Patronat honorowy nad projektem objęli: ​Instytut Książki, Biblioteka Narodowa oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Widząc zły stan czytelnictwa w Polsce, postanowiono zacząć działać.

Akcja jest więc skierowana do dzieci w wieku 0-6 lat, czyli najmłodszej grupy odbiorców. Aby w późniejszych latach dzieci i młodzież czytały książki należy pokazywać im te zachowania od najwcześniejszych lat. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa i pokazanie sposobów na czas spędzony wspólnie z dziećmi.

Podczas pierwszej wizyty w bibliotece w Pruszkowie, dziecko otrzymuje Pakiet Startowy, a w nim Paszport Biblioteczny, do którego wbijana jest pieczątka za każdym razem gdy odwiedzi jedną z placówek oraz książka dopasowaną do wieku i zainteresowań. A to wszystko w prezencie. Gdy dziecko uzbiera 10 pieczątek, otrzyma imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania. Po uzbieraniu jeszcze kolejnych dziesięciu pieczątek Mały Czytelnik otrzyma kolejne dedykowane dyplomy.

To nie koniec prezentów

Drugi projekt, w którym bierze udział Książnica Pruszkowska to “Mała książka – wielki człowiek” . Program jest realizowany przez Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo we współpracy z bibliotekami publicznymi.

Każde dziecko, które odwiedzi bibliotekę, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze czytanki dla…” dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb dziecka oraz Kartę Małego Czytelnika. Dodatkowo za każdą wizytę w bibliotece i wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, dziecko dostanie naklejkę. Podobnie jak w poprzedniej akcji, po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. 

Wszystkie dzieci, również te z okolic będą mile widziane.