W 1976 roku, kiedy Julian Gozdowski zaczynał formować wizję pierwszego narciarskiego Biegu Piastów, nie przypuszczał zapewne, jak spektakularny sukces osiągnie jego inicjatywa po blisko półwieczu. Obecnie Bieg Piastów to międzynarodowe wydarzenie gromadzące wielotysięczną społeczność entuzjastów narciarstwa na różnym poziomie zaawansowania.
Założenie Biegu Piastów było procesem trudnym i pełnym wyzwań. Narciarstwo biegowe w Polsce nie cieszyło się dużą popularnością, a Jakuszyce (obecna siedziba Biegu Piastów i część Szklarskiej Poręby na Dolnym Śląsku), leżące blisko granicy z Czechosłowacją, kojarzyły się przede wszystkim z Wojskami Ochrony Pogranicza. Brakowało sprzętu – nart i butów narciarskich, jak również wiedzy na temat techniki biegowej. Mimo to, ten okres charakteryzował się pewnym otwarciem na zachodnie koncepcje dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu.
Kluczowym elementem Biegu Piastów, przez lata zarządzanego przez niezapomnianego Juliana Gozdowskiego, są zawodnicy. Wśród nich znajdują się zarówno debiutanci, przyciągani unikalnym klimatem wydarzenia i atrakcyjnymi trasami, jak i doświadczeni narciarze, w tym również znani sportowcy jak Justyna Kowalczyk-Tekieli, zwyciężczyni Biegu Piastów na dystansie 50 km i 25 km, regularnie odwiedzająca Jakuszyce na obozach treningowych.
Bieg Piastów ma też swoje miejsce na międzynarodowej scenie sportowej jako część prestiżowej grupy 20 największych biegów narciarskich świata w ramach Worldloppet Ski Federation. Uczestnictwo w tej federacji przekłada się na globalną promocję i przyciąga zawodników z różnych regionów świata. Wielowymiarowość wydarzenia podkreślają dodatkowe imprezy jak Letni Bieg Piastów, którego tradycja sięga 12 lat wstecz i który przyciąga biegaczy oraz miłośników nordic walking, czy Rowerowy Bieg Piastów, który jest idealnym wyborem dla entuzjastów jazdy na rowerze.