Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie organizuje wykłady online oraz stacjonarne warsztaty, które mają na celu przybliżyć świat Wikingów. Wybrane zajęcia są przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych.
Jeśli interesuje Cię nordycka historia, kultura, wierzenia, stroje czy techniki walki, koniecznie weź udział w zajęciach, które organizuje Muzeum w Pruszkowie. W ciągu siedmiu spotkań online i czterech odsłon warsztatowych zajęć stacjonarnych uczestnicy przemierzą świat z wikińskimi żeglarzami, przyglądając się ich społeczeństwu.
Cykl spotkań rodzinnych rozpocznie się 22 stycznia. Wszelkie zajęcia zawsze będą rozpoczynać się o godz. 11.00. Aby wziąć w nich udział trzeba się zapisać, wysyłając e-mail z datą spotkania w tytule wiadomości na adres: [email protected] lub telefonicznie: 882 467 823.
Program spotkań online
22 stycznia 2022 r. Przodkowie wikingów (dla młodzieży i dorosłych)
5 lutego 2022 r. Wikińscy wojownicy (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
19 lutego 2022 r. Wikingowie – eksploratorzy i podróżnicy (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
5 marca 2022 r. Styl i moda wikingów (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
19 marca 2022 r. W wiosce wikingów (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
2 kwietnia 2022 r. Wikingowie w Polsce? (dla młodzieży i dorosłych)
23 kwietnia 2022 r. W świecie nordyckich bogów (dla dzieci, młodzieży i dorosłych)
Program stacjonarnych spotkań w Muzeum
Zajęcia odbędą się kolejno 4 lutego, 6 lutego, 11 lutego i 12 lutego 2022 r.
Tytuł spotkań: Popłyń z wikingami – warsztaty stolarsko-artystyczne (dla dzieci 6-12 lat)
Wikińskie statki były szybkie i zwrotne. Umożliwiały żeglowanie zarówno po morzach, jak i po rzekach. Do dziś wiele nordyckich technik zadziwia historyków. Jak wyglądało wikińskie szkutnictwo (czyli sztuka budowania łodzi)? Jakie możemy wyróżnić rodzaje okrętów, jak je ozdabiano i ilu ludzi można było zabrać na pokład?
Wszystkiego będzie się można dowiedzieć na zajęciach, które organizowane będą z elementami stolarstwa za pomocą metody String art. Metoda ta polega na rysowaniu za pomocą gwoździ i sznurka. Zajęcia praktyczne poprzedzone będą krótkim wykładem, po którym uczestnicy wykonają łodzie wikingów.
Wstęp wolny.