Czy w twoim domu był lub jest problem z alkoholem i innymi używkami? Jeśli odczuwasz potrzebę porozmawiania o tym, zapisz się na bezpłatne konsultację z wykwalifikowanym psychoterapeutą. Pomoże on rozwikłać wszelkie niejasności i podjąć odpowiednie decyzje.
Jeśli członek twojej rodziny popadł w nałóg, warto w takich sytuacjach zwrócić się do ludzi, którzy przeżywali podobne trudności. Wiele z tych osób uczestniczy w spotkaniach grup samopomocowych Al-Anon. W Piastowie, spotkania tej grupy odbywają się w każdy czwartek o godz. 18:00 w Domu Parafialnym przy ul. al. Krakowskiej 17.
Oprócz tego, Piastów oferuje bezpłatne spotkania z psychoterapeutą od uzależnień. Spotkania ruszą od 5 maja i będą się odbywać w każdy czwartek pomiędzy 9.30 a 11.30 w Świetlicy Środowiskowo-Integracyjnej “Dom Jana Pawła II”, przy ul. 11 listopada 8. Więcej szczegółów pod numerem (22) 770-52-15.
Jak uzależnienie wpływa na funkcjonowanie rodziny?
Życie z osobą, która nadużywa alkoholu lub jest uzależniona od innych rzeczy, na przykład hazardu, Internetu, zakupów czy narkotyków, jest bardzo trudne. Wiele decyzji nie jest łatwe do podjęcia, szczególnie gdy w domu są dzieci. Wszystkie możliwe rozwiązania wydają się odległe, niedorzeczne i pogłębiają poczucie osamotnienia i bezradności osoby, która żyje z uzależnionym.
Dodatkowo może dochodzić do sytuacji agresywnych i użycia przemocy. Na domiar złego takie zdarzenia nie są sporadyczne, mają najczęściej charakter długotrwały i chroniczny, przez co osłabiają mechanizmy radzenia sobie wypracowane przez bliskich osobom uzależnionym oraz przez całą rodzinę i uniemożliwiają im wyjście z trudnej sytuacji. Picie bliskiej osoby zmienia wszystko i wymaga jakiejś formy reakcji i przystosowania się.
Próbując się ratować przed negatywnymi skutkami picia osób uzależnionych, ich bliscy decydują się na bardzo różne reakcje i zachowania. Niestety większość osób bardziej zastanawia się jak pomóc bliskiej osobie z problemem, niż jak chronić siebie i dzieci przed skutkami uzależnienia. Niektórzy decydują się na dwa rodzaje reagowania: kontrolę i nadopiekuńczość, które prowadzą do objęcia osoby uzależnionej „parasolem ochronnym”.. Niestety wiele z tych reakcji przynosi jedynie krótkoterminowe efekty poprawy i nie ma wpływu na zaprzestanie picia przez osobę uzależnioną.
Warto zadbać o swoje zdrowie i zobaczyć jak inaczej radzić sobie z problemem. Nie czekaj, zgłoś się do specjalisty.