Fundacja Pokolenia Pokoleniom przygotowała plansze informacyjno-edukacyjne na temat pruszkowskiej ceramiki. Ekspozycję można zobaczyć online.
W ramach zadania publicznego dla Urzędu Miasta Pruszków oraz długoterminowego projektu pt. „Ceramika z Pruszkowa”, stworzono siedem plansz upamiętniających historię i wyroby fabryki ceramiki w Pruszkowie od roku 1880 do 1945, z uwzględnieniem okresu 1857-1880.
Autorską koncepcję zadania oraz teksty przygotowała dziennikarka, Barbara Czechmeszyńska-Skowron, natomiast zdjęcia i projekty plansz wykonała architektka i artystka, Magda Kryńska.
Zabytkowe, unikatowe naczynia ceramiczne z prywatnych kolekcji użyczyli do sesji zdjęciowych: Piotr Dolewski, Tomek Kulesza, Piotr Świerżewski i Fundacja Pokolenia Pokoleniom. Realizatorki projektu serdecznie dziękują wszystkim za użyczenie wspaniałych obiektów z kolekcji.
Kilka słów o pruszkowskiej ceramice
W latach 1872-2001 w Pruszkowie istniał Zakład Porcelitu Stołowego “Pruszków”. Założycielami fabryki byli Jakub Teichfeld i Ludwik Asterblum, późniejsi współwłaściciele fabryki we Włocławku. Z początku produkowano proste naczynia fajansowe, później rozszerzono produkcję o porcelit. Ceramika z Pruszkowa charakteryzowała się wysoką jakością wykonania oraz dużą różnorodnością. Jeśli chodzi o zdobienia, nawiązywano do ornamentów kwiatowych, roślinnych, ale też haftów regionalnych. Niezwykłe kształty wielu prezentowanych naczyń nawiązuje do form organicznych sprawiając, że codzienne posługiwanie się takimi przedmiotami wprowadzało wiele sztuki do prozaicznego życia.
Plansze zawierają obiekty takie jak waza, zestaw kuchenny (solniczka, naczynia na mąkę), a przede wszystkim różnorodne, pięknie zdobione talerze.
Projekt “Ceramika z Pruszkowa” został sfinansowany ze środków budżetu Gminy Miasto Pruszków.