Za kilka dni odbędzie się kolejna edycja ekologicznej imprezy, która ma zachęcić mieszkańców Piastowa i okolic do bardziej roztropnego zarządzania niepotrzebnymi rzeczami. 

“Graty z chaty” to regularna impreza w Piastowie, która organizowana jest już po raz jedenasty. Tym razem odbędzie się 7 listopada w Hufcu ZHP Piastów przy ul. Bohaterów Wolności 23. W trakcie imprezy będzie można wymienić swoje stare rzeczy na inne. Co będzie można tam znaleźć? Praktycznie wszystko!

6 listopada w godzinach 18.00 – 20.00 będzie trwał skup niepotrzebnych rzeczy. Można przynosić ubrania, zabawki, małe AGD, książki i gazety, elektronikę, różne akcesoria, biżuterię, płyty oraz kurzące się bibeloty. Organizatorzy proszą jednak, aby przedmioty były czyste, nadające się do użytku i ogólnie schludne. Nie będą przyjmowane rzeczy osobiste i intymne, takie jak bielizna, szczoteczki, grzebienie itp. Mile widziane będą roślinki lub szczepy, które być może trafią w powołane ręce. 

Wymianka polega na tym, że za każdy przyniesiony przedmiot, można dostać kupon. Za kupon zabiera się natomiast wybraną rzecz na targu 7 listopada. Zasady wydają się bardzo proste. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po co wyrzucać, skoro można wymienić?

Cała impreza ma na celu zachęcenie lokalnej społeczności do bardziej świadomych i ekologicznych zachowań. Dzięki tej inicjatywie niepotrzebne komuś rzeczy nie trafią na śmietnik. Te, których można jeszcze użyć, wykorzysta ktoś inny. Warto dodać, że wszystkie artykuły, które pozostaną po targu trafią do potrzebujących. Planowane są paczki dla uchodźców, którymi zajmuje się Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej w Ursusie. Rzeczy w dobrym stanie zostaną wysłane do „Ubrania do oddania”, a uzyskane pieniądze wesprą Fundację Daj Herbatę. 

Organizatorzy będą również prowadzić zbiórkę pojemników, toreb, reklamówek i innych podobnych przedmiotów, które przydadzą się w jadłodzielni Piastów. Wszystko to, co nie będzie nadawać się do przekazania, zostanie poddane utylizacji lub wykorzystane do upcyklingu.