Nie każdy wie jak fantastyczne historie, nie tylko te ludzkie, skrywa Ogród Botaniczny w Powsinie. Może warto się z nimi zapoznać i odwiedzić to miejsce podczas niedzielnego spaceru?
Większość turystów, a nawet mieszkańców udaje się do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, nie wiedząc, że pod Piasecznem znajduje się równie piękny ogród. Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej PAN w Warszawie to miejsce powołane w 1974 roku decyzją prezydium Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje powierzchnię ok. 40 ha!
Starania o utworzenie dużego, nowoczesnego ogrodu botanicznego w Warszawie zostały rozpoczęte jeszcze w latach 20. XX wieku. II wojna światowa przerwała wiele planów i dopiero w roku 1956 zespół warszawskich botaników kierowany przez prof. Wacława Gajewskiego przedstawił szczegółowy program ogrodu. Pierwszym dyrektorem ogrodu był prof. Bogusław Molski, a jego następcą w 1989 roku został prof. Jerzy Puchalski. W 2017 roku funkcję dyrektora objął dr Paweł Kojs
Działalność ogrodu obejmuje nie tylko pielęgnację i kolekcjonowanie roślin, ale jest również zapleczem dla wyższych uczelni, zwłaszcza Wydziału Ogrodniczego i Rolniczego SGGW. Na terenie Ogrodu od 1995 roku działa także Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym prowadzone są zajęcia praktyczne i teoretyczne dla dzieci i młodzieży z zakresu biologii i ekologii. Oprócz zapisania pociech na zajęcia warto się wybrać chociażby na spacer i odkryć piękno przyrodniczego świata oraz inne, niespotykane atrakcje.
Naturalne dziedzictwo
W arboretum znajduje się około 1900 gatunków drzew, krzewów i pnącz z różnych kontynentów. Do najobszerniejszych zbiorów należą różaneczniki, magnolie, kosodrzewiny czy metasekwoje chińskie. Powsin może poszczycić się również największą w Polsce kolekcją róż obejmującą aż 590 gatunków.
W kolekcji flory polskiej główne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Teren jest otoczony zagajnikami limby i kosodrzewiną.
O innych cennych zbiorach Ogrodu można pisać wiele. Najlepiej się tam wybrać i odkryć je po swojemu.